پشت پرده روابط دانشگاه دورهام انگلستان و حکومت کودتا

مه 6, 2010

توضیح: این مطلب توسط یکی از خوانندگان وبلاگ برای ما ارسال شده است. برای رعایت امانت،  مطلب بدون هرگونه جرح و تعدیل و ویرایش منتشر می شود. اگر شما هم نوشته ، تصویر یا مطلبی درباره فعالیت های جنبش سبز در انگلستان دارید به آدرس ایمیل ما ارسال نمایید تا در اینجا منتشر شود.

از سالها پیش دانشگاه دورهام روابط نزدیکی را با برخی مسئولین جمهوری اسلامی برقرار کرده بود. به عنوان مثال می توان به روابط کاری بین مرکز ایران شناسی دانشگاه دورهام و وابسته فرهنگی سفارت آقای حلمی اشاره کرد. پس از افشا گری دانشجویان ایرانی، دانشگاه در یک عقب نشینی آشکار ضمن به تعلیق درآوردن کار مرکز ایران شناسی آقای رضا مولوی رئیس مرکز را  به مرخصی نامحدود  فرستاد. اما دستهای پنهان و آشکاری در دانشگاه که به هر قیمتی  در پی  ایجاد رابطه با نهادهای حامی احمدی نژاد در ایران هستند از پا ننشستند و در پی چاره جویی برآمدند. اینبار آقای دکتر علی پدرام برای اینکار انتخاب شد. علی پدرام  حدود یک سال پیش بموجب انعقاد قراردادی محرمانه بین دانشگاه دورهام و وزارت امورخارجه آمریکا مدیریت  برنامه ای تحت عنوان«ابتکار عمل حکمرانی خوب» را عهده دار شد. این قرارداد 300 هزار دلاری چندان هم محرمانه نماند و به همت تعدادی از کسانی که از این قرارداد باخبر بودند به اطلاع همگان  رسانده شد(اینجا).

اخیرا مرکز تحت امر آقای پدرام (حکمرانی خوب) تصمیم به برگزاری کنفرانس شیعه شناسی در اواسط ماه ژوئن 2010 در دانشگاه دورهام گرفته است. اغلب مدعوین این کنفرانس از وابستگان مرکز مهدیه در ایران هستند هستند. مرکز مهدیه در قم واقع شده است و مدیریت آن به عهده آقای حجت السلام مختاری امام جمعه سابق شهر نیوکاسل انگلستان می باشد (اینجا). حجت الاسلام محمد حسین مختاری که زمانی خود با پشتیبانی مالی موسسه پژوهشهای امام خمینی وابسته به آیت الله مصباح یزدی در دورهام مشغول به تحصیل در مقطع دکتری بود پس از اتمام تحصیل به استاد راهنمای خود آقای کالیت ترنر قول همکاری در زمینه راه اندازی مرکز شیعه شناسی راداد و برای تهیه مقدمات کار عازم ایران شد (اینجا).

محمد حسین مختاری پس از کسب اجازه  از ارباب خود مصباح یزدی در مصاحبه ای که در تاریخ۱۳۸۸/۰۷/۱۸ با مرکز خبری حوزه انجام داد، ضمن اعلام خبر برگزاری کنفرانس شیعه شناسی دورهام در آینده نزدیک  اظهار داشت : «علی‌رغم حملات ناجوانمردانه علیه مبانی حکومت دینی و طرح کردن تعارض ولایت فقیه با دموکراسی، بر این عقیده‌ایم که مردم‌سالاری دینی دارای مبانی علمی، شرعی و عقلانی است.»  وی افزود» ثابت می‌کنیم که در جمهوری اسلامی، مردم حاکمیت دارند منتها مردمی که مسلمانند و اسلام را به عنوان مبانی حرکت سیاسی اجتماعی خود انتخاب کرده‌اند و با آرای خود، مسئولان عالی نظام را در همه رده ها برمی‌گزینند.» (اینجا)

از طرفی آقایان برای اینکه از دست افشاگریهای جنبش سبز هم راحت شوند با دعوت از آیت الله محقق داماد برای حضور در این کنفرانس سعی کردند در رد گم کردن دارند. آقای محقق هم که از مسائل پشت پرده اطلاعی ندارد دعوت ایشان را برای  سخنرانی پذیرفته است (اینجا). حال چند سوال اینجا مطرح می شود: نخست اینکه برگزاری سمیناری درمورد «دعا» چه اثری در «Good Governance»  می تواند ایفا کند؟ آیا دانشگاهی غربی پس از سالها که از عصر روشنگری در اروپا میگذرد به این نتیجه رسیده که دعا در حکمرانی خوب موثر است (اینجا) ؟! دوم اینکه با توجه به افشا شدن قرارداد 300 هزار دلاری در رسانه ها نقش نهادهای نزدیک به مصباح یزدی در این میان دقیقا چیست؟ آیا آنها با علم به این مسئله وارد جریان شدند یا اینکه خود نیز بازی خوردند؟ آیا می توان به این گزینه فکر کرد که آمریکا در پی ایجاد کانال های ارتباطی با کسی است که ممکن است در آینده منصب ولایت فقیه را اشغال کند (اینجا)؟ سوم، دلیل دعوت از محقق داماد چیست؟ آیا درپس این دعوت تلاش برای تخریب وجهه روحانی بلند پایه نزدیک به اصلاح طلبان دیده نمی شود. آیا دستهای مرموزی تصمیم به تخریب وجهه این عالم بزرگوار که پتانسیل زیادی برای کاندیداتوری ریاست جمهوری و یا راه یافتن به مجلس خبرگان را داراست نگرفته اند؟

تمام این سوالت ما را که  بیشماریم و سبز بر این واداشت تا ساکت ننشینیم و به وظیفه خود که صیانت از منافع ملی   و اطلاع رسانی به جنبش سبز است عمل کنیم.

Advertisements

17 پاسخ to “پشت پرده روابط دانشگاه دورهام انگلستان و حکومت کودتا”

 1. نیکپیمان said

  تبریک میگم به وبلاگتون که همیشه اخبار جالبی داره ضمنابد نیست لینک زیر را بخوانید
  http://iran-newspaper.com/1388/12/25/Iran/4459/Page/24/Iran_4459_24.pdf

  بر اساس این خبر که یک ماه پیش در روزنامه ایران چاپ شده برخی مسئولین بلندپایه ایرانی دانشگاه دورام همکار سرویسهای جاسوسی خارجی هستند! حالا خیلی جالبه که با وجود این کشف جنجالی، دارودسته مصباح یزدی دارن میان دانشگاه دورهام سخنرانی کنند! این چه معنی میتونه داشته باشه؟

 2. هموطن said

  سلام و تبریک به یاران جنبش سبز من خود یکی از حامیان حکومت جمهوری اسلامی هستم ولی خوشحالم که شما عزیزان و هموطنان دست پلید افرادی چون محمدحسین مختاری را فاش کردید که به حکومت ثابت شود که چه ماری را در استین پرورانده اند با سپاس از شما هموطنان غیور

 3. هموطن said

  بدنیست برای شناختن چهره واقعی حاج آقا محمدحسین مختاری با برخی از ایرانیان مقیم نیوکاسل هم تماس بگیرید به خصوص خانم هایی که به دست ایشان طلاق گرفتند

 4. آرش said

  آیت الله مکارم شیرازی تشکیل مرکز شیعه شناسی دورهام را جهاد اکبر خوانده

  http://www.hawzah.net/Hawzah/News/NewsView.aspx?LanguageID=1&NewsID=68660&SearchText=%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%20%D9%85%D8%B1%D8%AC%D8%B9

 5. فرزند ایران said

  با سلام به یاران سبز که امیدوارم همیشه سبز باشید از اینکه بار دیگر تلاش شما باعث شد دست کثیف افرادی چون محمدحسین مختاری و امثال او در نزد ایرانیان و روحانیون هم صنفش آشکار شود تشکر و قدردانی می کنم به امید روزی که کشور عزیزمان ایران از چنین فاسدانی پاک شود. سپاس از شما یاران بیشمار

 6. ناشناس said

  دولت کودتا نمیدانم چرا تا به الان هیچ اقدامی نکرده که چنین افرادی مانند مختاری و علی پدرام را برای این سمینار انتخاب کرده امیدوارم زود بیدار شوند که دیر نشود فرزندان بیشمار سرزمین ایران

 7. فرزند ایران said

  امیدوارم هرچه زودتر دست این فاسد روحانی نما مختاری رو شود به امید ان روز
  یاران بیشمار

 8. یاران said

  باید دست به دست هم دهیم تا افرادی چون مختاری فاسد را از جامعه دور کنیم چنین افرادی مایه ننگ هستند
  از شما یاران بیشمار کمال تشکر را دارم برای فاش کردن چنین افراد کثیفی

 9. مارتیک said

  پوستر کنفرانس سیصد هزار دلاری را می توانید از لینک زیر تماشا کنید

  http://www.islamic-college.ac.uk/index/PosterGeneral.pdf

 10. سیاوش said

  باید کسانیکه در برگزاری این سمینار سیصدهزاردلاری نقش دارند جوابگو باشندچرا و به چه دلیل و چه کسانی پشت این پرده هستند؟

 11. کورش said

  آقای مختاری چکونه پاسخ اعمالت را در نزد الهی خواهی داد به پرونده ات نگاه کن دربرابر انسانها بی آبرو شدی وای برتو.متاسفم
  از شما یاران بیشمار تشکر می کنم که ذهن من و امثال مرا روشن کردید که در اطراف ما چه فاسدانی وجود دارند

 12. شیخ شجاع said

  آیا میدانید نام اولین موسسه ای که شیخ محمود حلبی پس از انجمن قرآن بنیادش را نهاد چه بود؟ درست حدس زدید»مهدیه»!

  متاسفانه با کم کاری جنبش سبز عاقبت حجتیه در انگلستان پایگاه ساخت!

 13. Clark said

  Durham Uni provides platform for Ahmadi Nejad friends while the execution of Innocent people in Iran continues. Why a prestigious University such as Durham allows people like Ali Pedram to take advantage of its system and invite the Iranian government cronies to give speech about prayer and religious democracy?! I think these clergymen should start praying for their own sins instead of giving lecture about prayer.

 14. بهمن said

  چقدر شما اپزسیون خارج نشین گدا صفت و حسود هستید. یک طوری حرف می زنید انگار پدرام هووی شماست. خوب حالا 300 هزار دلار گرفته. شما هم زحمت بکشید و نوکری خود به اجنبی را ثابت کنید شاید بیشتر گیرتان آمد.

 15. فرید said

  آقایان جنبش سبزی ها چرا مطلبی را میگویید که نمی توانید اثبات کنید. جاسوس بودن پدرام را با چه مدرکی ثابت می کنید؟ با شایعات که نمی توان گفت کسی جاسوس است و یا وطن فروش و خائن. با کدام دلیل وجود چنین قرارداد پشت پرده ای را مطرح می کنید؟ شما که قرارداد را ندیده و نسخه ای از آن ندارید با طرح اینگونه مطالب جز لطمه به حیثیت جنبش سبز و اثبات بی پایه بودن ادعایتان، کار دیگری نمی کنید. این سمینار به خوشی و خرمی برگزار خواهد شد و خار چشم دشمنان خواهد گردید. اگر باور نمی کنید منتظر باشید و هفته آینده یعنی دوشنبه چهاردهم ماه جون ببینید که با چه عظمتی این سمینار برگزار می شود و بی اساسی ادعای شما اثبات می شود.

 16. عمو زنجیر باف said

  http://www.rahesabz.net/story/18338/

  سايت جرس: باید توجه داشته باشیم که دانشگاه دورهام از سطح بالایی از روابط ظاهرا آکادمیک با موسسات داخل ایران برخوردار است. به عنوان مثال، همین دو هفته پیش کنفرانس سه روزه ای تحت عنوان شیعه شناسی با محوریت حوزه علمیه قم و کالج اسلامی لندن در دپارتمان دولت و روابط بین الملل دانشگاه دورهام برگزار شد که عده ای از روحانیون نزدیک به حاکمیت از جمله حجه الاسلام معزی رئیس مرکز اسلامی لندن، آیت الله محسن اراکی نماینده مجلس خبرگان، و آقای محمود محمدی عراقی داماد آیت الله مصباح یزدی در آن حضور داشتند.

  http://www.dur.ac.uk/dgi/dgievents/?eventno=7630

  همچنین دپارتمان باستان شناسی دانشگاه دورهام روابط گسترده علمی و کاری با سازمان میراث فرهنگی دارد. بنابراین می توان گفت که دانشگاه دورهام با ایران داری روابط دوستانه ای است. طبیعتا این روابط ملزوماتی دارد. از جمله اینکه دوستی باید دو طرفه باشد. این که نمی شود یک طرف از همه امکانات طرف دیگر برخوردار باشد و در عین حال نسبت به دانشجوی آن دانشگاه بی مهری کند. طبیعتا در چنین حالتی کمترین انتظار از دورهام تعلیق روابط کاری با موسسات نزدیک به دولت است تا آزادی احسان محقق شود.

  • ممنون از اطلاع رسانی. امیدواریم دانشگاه دورهام و همکاران ایرانی و غیرایرانی مسائل اخلاقی و انسانی را فدای حمایت های مالی حکومت نکنند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: